Tanulni, tanulni, tanulni…

Lehet Lenin elvtárs egykori aranyköpése is befolyásolja a jelenlegi helyzetet, hisz’ névleg a Kínai Népköztársaság egy szocialista államóriás – az más kérdés, hogy gyakorlatilag nagyon messze áll ettől az állapottól.
Mindenesetre az érvényesülés eszköze – hogy közhelyeket is puffogtassak – a képzettség itt is, ennek megfelelően a diákokra kifejtett nyomás – szülői és iskolai részről egyaránt – hatalmas.

Sokszor olvasni, hogy odahaza mennyire túlterheltek a nebulók, hát azt hiszem, az itteniek mély megkönnyebbüléssel vennék tudomásul, ha csak annyira lennének lekötve. De a körítés után szerepeljenek a tények: a tanulók napirendje.

P1010003.JPG

Reggel

6:20-6:40: ébresztő, készülődés – ez értelemszerűen a kollégistákra vonatkozik. Pontban 6:20-kor megszólal a csengő, majd ezt követően a vidám muzsikaszó.
6:40-6:55: reggeli torna.
6:55-7:25: reggeli. 
7:25-7:30: megérkezés az osztálytermekbe (ez már a külsős tanulókra is áll).
7:30-8:10: reggeli gyakorlás. Tanári felügyelet mellett a diákok tanulnak, ismételnek.

Délelőtt
8:20-9:00: első óra.
9:10-9:50: második óra.
9:50-10:25: szemtorna ideje. A megszólaló zene és számolás ideje alatt elvileg ez lenne a teendő, a gyakorlatban tanulnak.
10:25-11:05: harmadik óra
11:15-11:55: negyedik óra

Dél
11:55-12:30: ebéd. A nem kollégisták hazamehetnek.
12:30: kapuzárás. A kollégistáknak a szobájukban kell lenni, amit ellenőriznek.
12:40-14:00: ebéd utáni alvás.

Délután
14:20-14:30: gyülekező az osztálytermekben. A külsősök is megjönnek.

14:30-15:10: ötödik óra.
15:20-16:00: hatodik óra.
16:10-16:50: hetedik óra.
17:00-17:40: szabadidő, sportolás. Ez alatt jellemzően a pályán játszanak.

P1010004_2.JPG

Este
17:40-18:30: vacsora.
18:30-18:40: gyülekező az osztálytermekben.
18:40-19:20: első esti óra (ugyanolyan tanórák az estiek is, mint a többi).
19:30-20:10: második esti óra.
20:20-21:00: harmadik esti óra.
21:10-22:00: esti gyakorlás. A nem kollégisták a harmadik óra után hazamennek, a kollégisták maradnak és tanári felügyelet mellett maguk tanulnak, gyakorolnak, leckét írnak.
22:10: visszatérés a szobákba.
22:30: villanyoltás.

Hétfőnként, ha nem esik, 7:30 és 8:10 között a sportpályán van eligazítás, zászlófelvonás, igazgatói beszéd a tanárok és diákok részvétele mellett.

Szombatonként is van iskola, ekkor csak négy óra, 11:55-kor vége a tanításnak, s nincsenek esti órák sem.
Vasárnap 18:30-ra kell bejönni, az esti órákra.

Hozzászólnál Facebook fiókkal?

10 hozzászólás

  • elkoltozott.

    Dúrva.
    Te mint tanár mit gondolsz ez így jó? Mármint nincsenek túlterhelve szerinted? Lehet még este 7 8 felé érdemben tanítani bármit is? egy egy alkalommal oké de rendszeresen nem lehet egyszerű.

  • Liping

    @elkoltozott.: De, sajnálom is őket. Biztosan túl sok, de ahhoz, hogy továbbtanulhassanak, sajnos ez kell. S a mi sulink nagyon eredményes, a végzettek 90%-át felveszik valahova, ez nagyon jó arány.
    Hogy este mennyire fog az agyuk, azt sem tudom, mert esti órám nekem szerencsére nincs. De azért gyanítom, hogy megszokás kérdése is a dolog.
    S az a fentiből nem jön le, de mindemellett rengeteg házijuk is van.
    Rendszerint éjfél előtt nem nagyon fekszenek le aludni (koleszos villanyoltás ide vagy oda, mindegyiknek van aksiról üzemeltethető kislámpája).

  • crazyandi

    Szerintem az a rossz, hogy ez már természetes. Mármint az esti órák és a hajnalig tanulás. És miután már megszokták és természetessé vált, akkor megint jön valami új ami ismét természetessé és megszokássá válik. És így tovább. Ez rendkívül túlterhelté teszi a gyerekeket. Nem fáradtak napközben a tanulók?

  • Mézes Tenyér

    Erről a következőket gondolom: igen, rendkívül megterhelő, de azért nézzük csak meg azt a napirendet- mindennap van benne valamilyen testmozgás, és tényleg mozognak is, több a szünetük, legalábbis az alapján, amit én láttam, – akkora sportpályák, mint nálunk egy kisebb falu. A mi gyerekeink többsége ugyan csak kora délutánig van az iskolában, de utána leül a számítógépe, telefonja, tévéje elé, vagy a pláza szökőkútja körül fetreng falkában. A nyomás hatalmas a kínai gyerekeken, de legalább világos, mit kell tenniük, vagy milyen lehetőségek közül választhatnak: a) tanulni, mintállat és bejutni valami jobb helyre, b) nem tanulni és tál rizsért zoknit árulni Kőbányán, vagy földet túrni otthon a faluban, amíg van föld, c) elvegyülni a fekete társadalomban, de az azért még mindig elég kockázatos dolog odaát és nem árt hozzá a jó kapcsolati tőke, az meg nem lesz csak úgy magától. Na jó, nem ilyen egyszerű a helyzet, de meg kell érteni azt, hogy nem nagyon van más út. Másfél milliárd embert nem tudsz másként kordában tartani, és ez a fajta oktatásügyi politika az egyik kulcseszköze.

  • rudai gyerek

    @Mézes Tenyér: Hm, eleinte bizonyosan megterhelő lehet, de aztán hozzászokik az ember.

    Bár azt nem tudom, hogy ez-e a legmegfelelőbb.

    Remélem a tisztelt szerző megemlíti majd a szünidőket is, hogy azok hogyan alakulnak. 🙂

  • Liping

    @rudai gyerek: Amennyire eddig tudom, van az októberi első hét a nemzeti ünnep alkalmából, aztán a hivatalos újév, ami talán 2 vagy 3 nap, majd a holdújév kapcsán egy 40 napos szünet, ami egyben a 2 félévet is elválasztja.
    Ünnep még május elseje is, bár már nem egy hetes, a nyári szünet meg 2 hónap. Ha valami kimaradt, majd menet közben úgyis beszámolok róla…:)

  • rudai gyerek

    @Liping: Ha jól számolom, ez kb. két-három héttel több szünet, mint itthon. Bár az is igaz, hogy Magyarországon nem kell heti hét napon át iskolába járni.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük