A bürokrácia kínai útvesztői
A nem teljesen demokratikus berendezkedésű államok általános jellemzője az ügyintézés fokozottan nehézkes volta. Természetesen – noha itthon nincs diktatúra – Magyarország sem mentes az állampolgárok felesleges szivatásától, de a blog szempontjából érdekesebb óriásország hivatalnokait azért nehéz felülmúlni.
A korrupció komoly gondokat jelent, ugyanakkor sok helyütt teljesen intézményesített. A sorbanállással járó ügyintézések helyszínein senkinek nem szúr szemet a pár yuanért segédkező beépített ember, a hétköznapok szerves része.
A népszavazás gyakorlata még nincs divatban, ennek ellenére a Párt és a kormányzat vezetői most már szabályosnak mondható időközönként cserélődnek. Az új káderek aztán a saját embereiket ültetik pozíciókba. A mostani friss vezércsere többek közt azt is eredményezte, hogy a tartományi hivatalok, így a külföldiek munkavállalásával foglalkozó hivatalok állománya is, teljes vérfrissítésen esett át.
A dolgát egyébként is épp csak ellátni képes társaság helyett most így egy rakat hülyével vesződünk, akik még rutinnal sem bírnak, ellenben frissen kinevezett főnökük bizonyítani szeretne.
Eredmény? Senki nem tud semmit, ami eddig jó volt, ott kötözködés megy, stb. Tiszta szerencse, hogy személyesen nem én bibelődök velük…
7 hozzászólás
kbalazs
A másik lehetséges magyarázat. Pár hete, egész pontosan július egytől, előre tervezetten új előírások léptek életbe.
Az első hetekben nem meglepő módon még nincs válasz a kérdésre, hogy a törvény szövege és a végrehajtás miként viszonyul egymáshoz. Idő kell a kiskapuk újranyitásához, újak építéséhez is.
Liping
@kbalazs: Nem kétlem, hogy ez belejátszhat, de konkrétan a xianningi összekötőm mondta már a kezdetektől, hogy mindenki le lett cserélve, meg új a főnök is, így most minden macerásabb.
Olyan hülyeségeken is rugóztak az idén, hogy a diplomámból nem derül ki, hogy master fokozatú (nem mintha egy bachelor nem lett volna elég, a másik importtanárnak, igaz echte amerikai, még felsőfokú végzettsége sincs), miután vénségemre sikerült még a bolognai rendszer előtt végezni a tanulmányaimat. Kötözködtek az orvosi papírral is, hogy nem látszik rendesen az egyik pecsét (nem mintha a doktornő nevével sokra mennének).
Én arra gyanakszom, meg Zhao Sheng is ezt erősítgeti, hogy arra mennek, hogy beleköthessenek legalább 2-3 dologba, lehetőleg külön-külön időpontokban (mert a feltárt „hibákat” már korábban is ismerhették), csak hogy feleslegesen túráztathassák az embert, meg hogy eleve úgy tűnjön, mintha valami érdemi munkát végeznének.
Mbraun
Most eleg sok valtozast hoztak be a sok illegalis tanarok miatt. Egyik HA jol tudom hogy turistavizumot nem lehet mostmar HKG-ban hosszabitani. A masik pedig hogy L vizumot (turistavizumot) valoszinuleg csak majd sajat orszagodban lehet csinaltatni.(Itthon-1 het alatt kesz van, tobbszori belepesre jogosito is,sajat tapasztalat.) Mennyire lesznek effektivek, mindig voltak kiskapuk, szerintem ezutan is lesznek.
Akit egyebkent erdekel a kinai let rejtelmei(remelem Liping nem haraxik meg erte) a jutubon Serpentza neven futo emberke sok videot feltesz a kinai eletrol.
Akartam kerdezni miert nem a Qatarral repulsz megint? Nekem nagyon bejott. Chongqingi volt egyetemi diakokkal talalkoztam Phi-Phi szigeten. Te jutottal egybol eszembe, a 4 leanyzobol csak egy tudott igazabol angolul beszelni. 🙂
kbalazs
@Mbraun: Vízumot soha nem lehetett_hosszabítani_HK-ban, újat lehet igényelni. Most is adnak ki túrista vízomot HK-ban, csak épp jelenleg nincs kész aznapra, várni kell.
kbalazs
@Liping: Hogy Xianningban mi van, az kizárt, mert nem tudom. Viszont országosan nagy a kavarás és a bizonytalanság (de látom az új posztból, hogy a te munkavállalási engedélyed ügye azóta megoldódott).
Egy hitelesnek és pontosnak tűnő blog vízumokról: lawandborder.com/?p=2707 – itt arról is szó van, hogy szeptembertől is lesznek változások, ergo várhatóan még hónapokig nem fog letisztulni a dolog.
Liping
@Mbraun: nincs semmi bajom a qatarral, csak erre a desztinációra ez tűnt a legegyszerűbb, leggyorsabb és legolcsóbb megoldásnak. Visszatérítik ugyan, de azért mégis. De tényleg ez a legoptimálisabb.
Ahmet
@kbalazs: Az remek, mert nálunk is vaskos vízumproblémák vannak, ami konkrétan vagy nyolc embert érint. Engem is.