Itt van az ősz, itt van újra
Leginkább persze csak a naptár szerint, hiszen egyébként még 30 fokok tombolnak errefelé.
Ellenben eljött az őszközép ünnep ideje ismét. A hagyományos kínai ünnepekhez hasonlóan ennek dátuma sem fix, mivel a hold járása alapján határozzák meg. A nyolcadik holdhónap 15. napján, telihold idején kerül megrendezésre.
Amíg keményvonalasabb volt a rendszer, ez sem volt államilag elismert ünnep, de most már 2008 óta munkaszüneti napként szolgál. Az iskolákban rendszerint három napos tanítási szünetet jelent.
Eredetileg az aratáshoz kötődik, s fontos része a hold tisztelete. Pár ezer éve ugyanis a bolygónk körül keringő égitestet a vízzel hozták komoly összefüggésbe. A termés sikere pedig főleg a megfelelő időben jövő áradásokon múlt, amit a holdnak tulajdonítottak.
Az efféle babonákból mára már kinőttek, de még mindig a szokáshoz tartozik a telihold családtagokkal, barátokkal történő nézegetése, s persze az elmaradhatatlan holdsütik ajándékozása, fogyasztása.
Ez utóbbi egy kör alakú, rendkívül tömény édesség. Ma már elvétve készül házilag, viszont bármelyik élelmiszerboltban fillérekért beszerezhető. Számtalan verzió fellelhető a legkülönbözőbb töltelékekkel, olykor magvakkal. Fogfájósoknak nem ajánlott!
5 hozzászólás
Drizari
Az árapályra hatással bír a Hold, hogy mennyi befolyása van a kínai folyókra, azt nem tudom.
Mbraun
MOoncake-t kostoltam mar,nem csipaztam nagyon. Remelem azert a Mariana-arok ami a fogad helyen maradt mar gyogyul.
Liping
@Mbraun: Én sem vagyok oda érte. A fogam helye gyógyul szerencsére.:)
Liping
@Drizari: túlságosan nem hiszem, hogy befolyásolná őket.:)
virágelvtárs
@Mbraun: @Liping: Nagyon finoman fogalmaztok a holdsütivel kapcsolatban. Én egyszerűen GYŰLÖLÖM!
A kínaiak nagyon értenek ahhoz, hogy az ünnepi finomságaik (?), amiket akkor „KELL ENNI”, lehetőleg nagyon gusztustalanok legyenek, gondolom azért, hogy az ünnep felejthetetlen legyen. Kivétel ez alól az újévi jiaozi, ami meg annyira ünnepi, hogy két átszállás között, az év bármelyik napján is ugyanúgy eszik…