Gasztro: cukor
Dél-Kínában járva az európaitól gyökeresen eltérő éghajlattal találkozik az ember. Megteremnek a déligyümölcsök, nincs hó, se téli fagyok.
Xianning még ugyan az ország közepén van, de hála a közelségnek, mindenféle melegövi dologból bőséges az ellátmány. A bevásárlóközpontok roskadásig vannak a trópusi termésekkel, s kimondottan olcsón. Most épp a pomeló szezonja van, kilója 100 forintnyi yuan körül mozog.
Pomelót ugyanakkor – ha nem is ennyiért, de – otthon is kapni, a cukornád viszont nem igazán hozzáférhető. Kína melegebb felén hatalmas területeket borít, s a standard, ipari felhasználási mód mellett kedvelt csemege feldolgozatlanul is.
Az árusoknál jó félméteres darabokat látni. Ha az ember kiválasztja a neki szimpatikus rudat, fogják, s szépen levágják róla a héját.
A fogyasztással csínján kell bánni, mert roppant tömény, tele van mézédes, szirupos lével. A növény életkorától meg a szerencsétől függően változhat az állaga. Ha sikerül jót kifogni, a rostok még nem fásak, s az egészet meg lehet enni. Ha már kicsit vénebb, úgy rágás (s ezúttal az édes lé kinyerése) után egyszerűen ki kell köpdösni a szálakat.
A mai példányom többé-kevésbé zsenge volt, úgy a kétharmada ropogós, ehető anyag. Egy-egy szár 2 yuanbe, vagyis mintegy 70 forintba kerül. Hazaérkezés előtt már belecsócsáltam, ami a képen is látható.
Érdemes kipróbálni!
4 hozzászólás
virágelvtárs
Egyéni ízlés, hét év után egyszer próbáltam. Értékelés: SOHA, SOHA többet.
Surveyor
Imadom. Kopkodni a maradekot – megfizethetetlen!
grovian
Soha nem erzem magam annyira kozel a kiniakhoz, mint amikor kajamaradekot kopkodok mindenfele 🙂
Liping
@grovian: Nekem annak idején az volt kissé fura, amikor a tányér mellé odapakoltak mindent, csontot, erőspaprikát, borsot, stb., amit nem ettek meg. A kulturáltabbak, meg a nők azért jellemzően pálcikával a szájukból, nem kiköpve. Az eleinte felért egy kultursokkal, pedig még Magyarországon esett meg, aztán az ember alkalmazkodik.:)