Energia
Mialatt otthon a paksi erőmű bővítése borzolja a kedélyeket, Kínában továbbra is gőzerővel zajlik az atomerőművi kapacitás fejlesztése. Bár a körülmények gyökeresen eltérnek a magyarországitól, s emiatt nem is teljesen fair az összehasonlítás, ideát a nukleáris energia nagy jövő előtt áll.
Jelenleg az atomenergia részaránya csupán 2%-os, de ezt 2020-ra 6%-ra kívánják növelni, s a jövőben még jelentősebbé akarják emelni a atomerőművek részesedését. Ami azt illeti, erre égető szükség is van. Bár a gazdaság fejlődése már jóval kevésbé túlfűtött, a kapacitások továbbra is szűkösek, s az áramtermelés növelésére mindenképp szükség van.
Ahogy egyre inkább helyet kap a fenntarthatóság és a környezetvédelem ügye, úgy növekszik az atomenergia használatának kikerülhetetlensége is. Az áramtermelés zöme ma még széntüzelésű erőművekből származik, s ez meg is látszik az országot fojtogató szmogon. A szén az egyetlen konvencionális energiaforrás, amelyből Kína bőségesen el van látva, de ha nem akarnak megfulladni, erre egyre kevésbé lehet alapozni. Az alternatív megoldások pedig, bármennyire is kecsegtetőek, egyelőre nem kínálnak kiutat.
A nukleáris erőművek építésével a hetvenes évek óta kacérkodnak, de akkoriban még nem volt meg a szükséges forrás és technológiai szaktudás a tényleges kivitelezéshez. Egy kísérleti telep után végül 1991-ben adták át az első erőművet, azóta további tizenhatot. Jelenleg 32 áll kivitelezés alatt, s bár Fukushima után a lendület kissé megtört, nem szakadt meg. A meglévő erőművek biztonsági felülvizsgálata lezajlott, s ideiglenesen felfüggesztették a tengerparton épülő új beruházások engedélyeztetését is. Ennek ellenére 2030-ra már 16%-ra szeretnék növelni az atomenergia részarányát, de már kizárólag harmadik generációs megoldásokban gondolkodnak.
Az eddigi legnagyobb kapacitású erőmű itt, egy Xianninghez tartozó délebbi, kisebb járás területén épül, a tervek szerint az első szakasza jövőre áll üzembe. Teljesítménye a teljes befejezést követően tízezer megawatt lesz, szemben Paks, a tervezett két új blokkal együtt néhány évig fennálló, cirka 4000 MW-os energiatermelésével.
A lakossági megítélés itt sem teljesen felhőtlen, de jobb alternatíva híján Kínában egész biztosan az atom lesz a nyerő. A politikai akarat megvan hozzá.
5 hozzászólás
Chin-wang
A politikai akaratból otthon sincs hiány, csupán az a kérdés, megéri -e eladósítani magunkat, mivel tartósan függővé tesszük magunkat az oroszoktól, ami a fűtőelemeket illeti A kínai pártvezetésnek létkérdés az, hogy le ne álljon az ország… Nálunk meg pénzkérdés, de számomra érthetettlen, miért nem állunk rá jobban a geotermikus megoldásokra?
Liping
@Chin-wang: Otthon a helyzet szerintem teljesen egyértelmű. Azon valóban lehet vitatkozni, hogy megtérül-e a beruházás (nem látunk előre az akkori szénhidrogénárak tekintetében, szóval szerintem merészség magabiztos választ adni erre a kérdésre), de az elég nyilvánvaló, hogy Paks élettartamának lejárta után szükség lesz pótlólagos forrásokra. Hogy erre az atomenergia-e a jó megoldás, az megint heves vitákba torkollhat, világnézettől függetlenül. Az alternatív, megújuló forrásokat mindenki szereti, s nem is hiszem, hogy bárki ágálna ellenük, de be kell látni, hogy egyelőre még nem kínálnak megoldást. Később remélhetően igen, de ezt sem lehet ma még látni.
A probléma azzal van, ahogy megjátszották ezt a dolgot. Tisztán, tender keretein belül kellett volna megpályáztatni, de attól tartok, hogy a döntéshozók számára az kevesebb személyes haszonnal kecsegtetett volna.
Ami pedig a bevezető mondatomat illeti a helyzet egyértelműségéről: itt egy alsó hangon is 3750 milliárdos beruházás. Figyelembe véve, hogy Magyarországon milyen átláthatósággal kezelik a közpénzeket, ez egy irdatlan nagy pénznyelő, amiből orbitális összegeket lehet lopni. Nem véletlen, hogy minden kormányzat imádja a nagyberuházásokat.
Ha ehhez még hozzáadjuk azt, hogy tíz éven át ezt a költségvetés terhelése nélkül tehetik meg, s hogy a beruházás minden bizonnyal nagyon szépen kozmetikázza a gazdasági és foglalkoztatási mutatókat is, akkor teljesen hülyék lennének kihagyni. Hogy később mi lesz, az már nem az aktuális kormányzat baja, meg addig még sok idő is van, nem kell vele foglalkozni.
Lopható pénz, javuló mutatók, amivel tovább maradhatnak hatalomban. Szakmai (politikai) szempontból teljesen racionális lépés volt.
Liping
@Liping: világnézettől függően akart lenni, korán van még.:)
Chin-wang
Egyetértek azzal, amit leírtál. Különösen az utolsó gondolatoddal… 🙁 lenne még néhány gondolatom, de
befejezem az otthoni dolgokról való elmélkedést, hiszen mi rád és Kínára vagyunk kiváncsiak…
rudai gyerek
Egy olyan energiaéhes országban, mint Kína, még mindig az atomenergia hasznosítása tűnik a leginkább környezetkímélőnek, így valóban hosszútávra tervezhetnek ezzel az energiaforrással szerintem.