Veve konyhája: Békavacsi

Ma rendhagyó módon a Szecsuánblog átevez a gasztroblogok csodálatos világába és ínyenc fogásokkal örvendezteti meg a nagyérdeműt. Vagy valami ilyesmi.

 

A napokban a helyi szupermarketben járva két szép, megtermettebb varangyot néztem ki a tegnapi vacsihoz.

wp_20150927_17_43_45_pro.jpg

 

Bár első ránézésre elég gusztustalan példányoknak tűnnek, bőrük lefejtése után már csak a szép izmos húsuk látszik, amely – s ez a fő – rendkívül ízletes is. Ideát fél kg béka cirka 15 yuanbe kerül, vagyis mintegy 600 forintba. Ez alatt még az élő, bőrös-fejes állat súlyát kell érteni, amiből nyilvánvalóan lejön némi veszteség. A csonttal nagyon nem kell számolni, mivel könnyű és vékony csontozattal állunk szemben ez esetben.

 

Ahhoz, hogy a hasznosítható húshoz jussunk, előbb meg kell nyúzni a kis dögöket. Ez házilag is megoldható, de érdemesebb a húspult mögött álló szakemberre bízni a feladatot, hiszen neki a rutin miatt ez kb. 2 másodpercet vesz igénybe.
Ha mégis a saját kezünkkel szeretnénk ezt kivitelezni, akkor a módszer a következő: az állat hátoldalán, a nyakánál ejtsünk egy kis bevágást, majd a bőr alá nyúlva egy erősebb mozdulattal húzzuk le a bőrt, mintha csak a ruhát vennénk le kifordítva. Az ideális végeredmény egy csupasz béka, aminek a talpáig le van húzva a bőre. A lábujjak magasságában vagdossuk le az állat végtagjainak a végét, majd a fejet. A fej eltüntetése után hozzáférhetővé válnak a belső szervek, ezek is mehetnek a kukába.
A már lecsupaszított, kizsigerelt csupa izom táplálék valahogy így kell kinézzen.

 

wp_20150928_15_59_43_pro_masolata.jpg

wp_20150928_15_59_54_pro_masolata.jpg

 

A béka húsa kellemes, csirkére hasonlít, de annál valamivel szárazabb. A hús puha, könnyen átsül, így ki is lehet rántani. Én ezt tettem tegnap.

A darabokra aprított békát érdemes alaposan megfűszerezni, s egy kicsit állni hagyni, majd jöhet az ízlésnek megfelelő bunda. Kínában nem nagyon lehet zsemlemorzsához jutni, így én lisztes-tojásos bundában forgattam meg majd sütöttem ki. Sütési idő tekintetében csirkeszárnyhoz hasonlítható, kb. ennek megfelelően lehet kalkulálni.

 

wp_20150928_16_42_46_pro_masolata.jpg

 

Kínában rendszerint több fogás kerül az asztalra, s noha ebben nem akarom velük felvenni a versenyt, a rizsünk mellé még sonkával megszórt, pirított zöldbabot rittyentettem a vacsihoz.

 

wp_20150928_16_51_36_pro_masolata.jpg

A kész végeredmény alant. Jó étvágyat! 

 

wp_20150928_17_27_57_pro.jpg

wp_20150928_17_28_12_pro.jpg

Hozzászólnál Facebook fiókkal?

27 hozzászólás

  • Kicknick

    Nagymamám egyszer ette anno a Hortobágyon, azt mondta jó volt…aztán utólag mondták meg az Ibusz csoportnak hogy mit ettek, volt róka rendesen 😀

  • spinat

    élö békát veszel? és azt elöbb megynúzod és utána vágod le a fejét?
    Nincs problémám a békaevéssel, bár még eddig nem tettem, de azért elöbb öljük már meg azt az állatot mielött feldolgozzuk!
    Ja, és én öltem már meg békát és nyúztam is, tudom miröl beszélek.

  • Borzasztó Károly

    Tényleg nagyon finom, legjobb falat a békafalat. Ha választani lehet az összevissza hormonkezelt áruházi csirke vagy az egészséges, „full bio” béka között, szerintem nem is kérdéses a választás.

  • Liping

    @spinat: Személyesen még sosem nyúztam vagy öltem békát, de egész biztosan tudják a helyi hentesek hogy mit miért csinálnak. Biztosan hatékony módszer azonnal levágni a fejet, de gondolom, ha csak a nyúzás végén teszik, úgy gyorsabb a bőr leszedése, mert könnyebb megfogni.
    Erre alapos fejbekólintást eszközölnek rajtuk a folyamat kezdetén, ami elég hatásosnak tűnik, mert utána elég hamar abbahagyja a mozgást.

  • sovesztomesz

    Egyszer Dzsungeltúrán ettem zöldséges békalevest, vmi nagyon finom volt, megszerettem, de sajna Bp-en nem -igen szolgálnak fel még hasonlót sem az éttermekben. Amúgy a béka húsa, mint a csirkéé, vagy még annál is finomabb 🙂 .

  • Cormorant

    Szombat vacsorára ettem Badacsonyban a Hotel Borvino-ban svédasztalon rántott békacombot. Nem a reklán helye tudom, de muszáj megemlítenem, mert nem hiszem, hogy Mo-n még egy hotel venné hozzá a bátorságot, hogy ilyet tálaljon.
    Megjegyzem kár, mert igazán különleges dolog és finom is. A vendég megjegyzi és hírét viszi az étteremnek, ahogy most én is:)
    Nem volt gusztustalan, senki nem hányt, aki megpróbálta és az sem, aki nem. Akik nem próbálták, Vasárnap már bánták.
    A rántott csirke ízétől semmiben nem különbözött, viszont nagyon apró kis csontjai voltak, amikre figyelni kellett harapáskor. Telán kicsit a rántott csirkeszárnyhoz hasonlítanám méretre és csontra. Bármikor ismét kipróbálnám, pedig én igazán a konzervatív magyar kaja hive vagyok.
    Elkészíteni viszont nem lennék hajlandó:)

  • virágelvtárs

    @Liping:

    Hát egész máshogy képzeltem, de így legalább jóval gusztusosabb, mint helyi módszer szerint, ahol mint a csirkét összevissza felkaszabolják, és bár az íze jó, az összevissza csontok miatt olyan, mintha halat ennék.
    Rántásra zsemlemorzsát több ócska szupermarketben is lehet lőni, árulnak emellett szárazkenyeret gyakorlatilag minden sarki csaosöben szépen csomagolva, abból egész tűrhető alapanyag készíthető.

  • nick:

    a béka nagyon finom sütve is, rántva is

    …de a posztoló nyugtasson meg: valójában ugye nem varangyosbékát (Bufo bufo) evett?

    én eddig úgy tudtam, hogy az nem túl ehető – már csak a termelt méreganyaga miatt sem
    vagy tudnak ott vmit Kínában, amit mi nem? 🙂

  • Sparhelt

    @Lángharcos: A csirkéknél nem is elsősorban a kivégzésük a fájó pont, hanem a tartásuk. A nagyüzemi csirkevágás viszonylag humánusan megy, hisz az állatot kábítják és aztán ölik le, az igazi probléma a nagyüzemi állattartásban van, amikor embertelen körülmények között nevelik fel az állatokat és a stressz okozta kannibalizmus elkerülésére meg is csonkítják őket. Desmond Morris nagyon jól leírja mindezt az Állati jogok szerződése című könyvében.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük