Pénzküldés Kínából
Valamelyik nap kérdéseket kaptam pénzátutalás témában. Mivel úgy gondolom, a téma kifejtős, s a válaszaim akár másoknak is hasznosak lehetnek, a jelenlegi posztban foglalkozom vele.
Csapjunk hát bele.
Kína otthonról nézve tényleg majdnem a világ végén van, így aztán a gyakori ingázás nem túl életszerű opció. Az ide megérkező, itt munkálkodó külföldiek jellemzően évente látogatnak haza, sokan még ritkábban. Így ha valamiért pénzt kell küldeni az anyaországba, az esetek túlnyomó részében nem opció a személyes kézbesítés. Lássuk hát, milyen egyéb lehetőségeink vannak.
Nemzetközi banki átutalás
Na, ezt csak azért említem, mert valóban létezik, de ép elmével aligha használja bárki is. Feltehetően bankok sorozatán megy keresztül a pénz, mire hazaér, s többször is átkonvertálódik különböző pénznemekbe, természetesen a lehető legjobb rátákkal. Lassú is, napok hosszú sorát igényli legjobb esetben is.
Ha a fentiek még nem lennének elég meggyőzőek, a küldésért fizetendő díj is borsos, s bankoktól függően még akár a célszámla kezelője is felszámít némi költséget.
Felejtsétek el!
Western Union/Moneygram
Ez már egy nagyságrendekkel jobb opció lehet. Előnye, hogy gyors (maga a transzfer), ha átjut az ember a papírmunkán, gyakorlatilag azonnal fel is vehető az összeg a célországban. Érdemes figyelembe venni, hogy yuan befizetés esetén a szolgáltató saját átváltási árfolyamon végzi a konverziót, s ez a ráta nem annyira előnyös. Ergó, dollárban kell a pénzt küldeni, a yuant dollárra váltani a legnagyobb kínai bankokban kifejezetten tisztességes árakon lehet, azonban napi 500 dollár a limit, amit külföldiként átválthatunk. (Ha sürgető és ennél nagyobb összeget kell dollárosítani, úgy érdemes egy kínait magunkkal vinni, nekik egy lényegesen nagyvonalúbb éves keretük van, amit elég nehéz túllépni.)
A pénzküldés díja alkalmanként elfogadható, az viszont már problémásabb lehet, hogy kisebb településeken egyáltalán nem megoldható ezen szolgáltatások használata, de még akkora városokban, mint Wuhan is rengeteg utánajárást igényel. A legfejlettebb helyeken viszonylag gördülékenyen használható.
Belföldi banki átutalás
Nekem személy szerint ez vált be, bár nem minden esetben működhet, de ezt mindjárt elmagyarázom. Ma már a Unionpay-es, átlag kínai bankkártyákat a világ legtöbb országában elfogadják az automaták. Magyarországon az OTP ATM-jeivel kompatibilisek. Magyarán a kínai bankkártyával minden gond nélkül fel lehet venni pénzt otthon (a napi limit 400 és 500 ezer forint között van, s egy-egy tranzakció során legfeljebb 100000 forintot lehet kivenni). Mivel a számlán yuan van, Magyarországon pedig forintot veszünk ki, így történik konverzió, de ezt szerencsére az Unionpay árfolyamán végzik, s nagyon kedvező, gyakorlatilag elhanyagolható a veszteség. További költség, hogy a magyarországi tranzakciós díj miatt százezer forint kivétele után cirka ezer forintnyi kiadással még számolni kell.
Azonban még ezzel együtt is messzemenően a legolcsóbb módszer mind közül. Na de mi a macera? Hát az, hogy a fogadónak kell hogy legyen kínai bankkártyája. Én hagytam otthon egy nem használt kártyát (a bankszámlanyitás, -vezetés, kártya mind-mind ingyenes errefelé, szóval extra számlához jutni nem túl bonyolult, s költséggel nem jár), s ha pénzt kell küldjek, úgy egy itteni ATM-en át átutalok a használt kínai számlámról a kizárólag erre használtra. Az utalás azonnal megtörténik, s az otthoniak már mehetnek is a pénzért.
A kártya miatt ez a módszer akkor működhet, ha van otthon valaki, akire rá mered bízni. Ha van, akkor az ő közvetítésével már gyakorlatilag bárkinek mehet az utalás, s ez a módszer tényleg kifejezetten olcsó.
Bár valószínűleg keveseket érint, de úgy tudom, éves szinten százezer vagy százötvenezer yuanben van limitálva az egy számláról külföldön felvehető összeg nagysága.
Paypal
Ezt sosem használtam, így nem tudok sok részletet mondani, de a legnagyobb probléma a bankkártyával lehet. A default kínai Unionpay-es kártyákat nem lehet használni, a Visa/Mastercard matricával ellátott kártyák beszerzése viszont költséges és feltételekhez kötött. Mivel ezekre Kínában semmi érdemi szükség nem lehet, túl nagy macerának tűnik csak ezért invesztálni egybe.
Ha Kínában élsz, s van még ötleted vagy valamibe belekötnél, egész nyugodtan írd meg a kommentedet!
16 hozzászólás
Zsoltbacsi
Currencyfair vagy Transferwise?
Itt egy leiras rola:
kiszamolo.hu/transferwise-mit-kell-tudni-rola/
Nincs tapasztalatom egyikrol se, de van ismerosom, aki rendszeresen hasznalja, es dicseri
Liping
@Zsoltbacsi: A leírás óta nem tudom, hogy előrébb léptek-e, de eszerint még nem működik Kína esetében a dolog. Amúgy egész kedvezőnek tűnnek a költségek, de még mindig a kínai kártyás megoldás vezet árban. 🙂
Zsoltbacsi
@Liping:
Nem ajanlottam volna ha nem lehetne :))))
Most ujra megneztem neked, es mai arfolyamon ha 10 ezer forintot kuldenek neked, Te 216 juant kapnal (arfolyam: 0,024). Forditva sajnos nem tudom megnezni, mert mindig csak azt az iranyt ajanlja fel, ahonnan nezik az oldalt.
transferwise.com/
Nem kapok toluk jutalekot, nekem mindegy 🙂
Amugy jo az oldalad, regi olvasod vagyok, hajra!
Liping
@Zsoltbacsi: hm… most néztem az oldalt is, s nem tudom, hogy bug-e vagy mi van, de huf-ról yuan-ra engedi, de fordítva nem, ha yuant szeretnék küldeni bárhová, akkor arra egy külön ablak jön fel, hogy majd értesítenek, ha a jövőben ezzel is foglalkoznak…
Az előző, az oldalt bemutató linkecske alapján ez az üzlet alapelvével kissé nehezen tűnik számomra összeegyeztethetőnek. Ha otthon küldözgetik a forintocskát valakinek, akinek innen küldik a pénzt, akkor itt is kéne lenni ellenirányú transzfernek, ha jól értettem.
Egyébként köszönöm, hogy felbukkantál kommentben is, kitartást a jövőben is! 🙂
alexandrabagi
sziasztok!
Én most vagyok Kínában és nagyon hasznosnak találtam ezt a bejegyzést. Köszönet érte. Tegnap sikerült végül pénzt küldeni Westernunionon keresztül, viszont nagyon nem volt egyszerű. Négy bankban jártunk, volt ahol a rendszer omlott össze, de olyan helyen is voltunk ahol szóba sem akartak velem állni, mert külföldi vagyok (én ugyan nem tudok kínaiul, de volt velem egy kínaiul tökéletesen beszélő, szintén külföldi barátom.) vagy mert nem az ő bankukban van számlám… NAGYON határozottnak kell lenni. Két órát töltöttünk egy bankban Tianjinban ahol először azt mondták, hogy mivel külföldi vagyok ezért ezt nem szeretnék megcsinálni nekem. Aztán amikor elmondtam, hogy a külföldi barátaim csináltak már ilyet akkor nagy duzzogva elkezdték a papírmunkát és jelezték, hogy hosszú lesz.
Szóval kitartást hozzá mindenkinek, aki ezzel próbálkozik. 🙂
Karel68
Üdv!
Nagyon jó a blog, a fiunk Kinában angoltanárkodik, az ő támogatására olvasgattam az eddig bejegyzéseket, nagyon hasznosak, köszi! Viszont 2 évnyi Sencsen után úgy döntött, hogy hazajön és másik, talán EU-s országban folytatja, szerintem elfáradt, nem volt itthon ebbenva 2 évben. A végleges hazautazás előtt (július közepére foglalt repjegyet) a megtakarítása hazautalásával szenvedünk. A W.Union tényleg macerás, meg drága is, a 4%-os utalási kltg nem olcsó. Maradnánk a Unionpay-es kártya hazahozatalánál és onnan a helyi OTP-ben történő pénzfelvételnél. A kérdésem az lenne, hog ez tutira működik-e, mert a helyi OTP-fiókban hiába érdeklődtem (kisváros, ups), nem ngyon voltak képben. Az OTP-s ATM-eken rajta van a Unionpay-es logós matrica, illetve az OTP honlapján van Unionpay-es kártyához elfogadói tájékoztató, szóval szerintem menni fog (bár az OTP központi bankkártya helpdesk telefonon se tudtak segíteni…). A kérdésem: ha levette az összes megtakarítását 100000 Ft/nap, akkor utána a kártya kuka (nem akar már visszamenni Kínába – pár évig biztos)? Azt tudod esetleg, hogy az OTP bankfiókban a POS-terminálon mennyi a napi felvételi limit? Van ebben esetleg konkrét tapasztalatod? Köszi előre is!
Liping
@Karel68: Szia!
Nem a napi limit 100000, hanem a tranzakciónkénti. De kb. 400000-et ki lehet venni naponta (pekingi idő szerint számolva a nap kezdetét és végét), csak 4 darabban.
Ha a POS terminálnál lehet is egyben kivenni, a (valszeg) 10000 yuanes napi keret nem rajtuk múlik, hanem a kínai bankon.
Liping
@Karel68: a kártyát megtarthatjátok emlékbe. 🙂
Karel68
@Liping: Szia!
Köszi a gyors választ, valószínűleg ez a legegyszerűbb mód a megtakarítás forintosítására, a WU nagyon drága és macerás. Köszi még egyszer!
Üdv: Karel
Karel68
Szia!
Még egy buta kérdés, bocs a tudatlanságért. Az OTP Banknak van Unionpayes tájékoztatója a honlapon, a kérdésem viszont az, hogy a Unionpay kártyához tartozó 6 karakteres PIN-t tudja-e értelmezni az OTP-s ATM,mely alapból 4 karakteres PIN-t kér? Ha Unionpay-es kártyát teszel be, 6 karaktert kér? Egyébként az OTP-s tájékoztatóban szereplő kártyaleírás OK a mi kártyánkra, a kártyaszám 62-vel kezdődik.
http://www.otpbank.hu/static/portal/sw/file/China_Union_Pay_Elfogadoi_Segedlet.pdf
Köszi előre is a választ!
Üdv: Karel
Liping
@Karel68: igen, tudja, a hát karaktert kell beütni. 🙂
Szívesen. Kb. 1000 forintnyi költséggel jár 1-1 százezer forintos tranzakció, huszonx yuan. A konverzió normális árfolyamon megy, itt lehet csekkolni az aktuálisat
http://www.unionpayintl.com/cardholderServ/serviceCenter/rate?language=en
A tegnapi dátumot nézve az MNB yuan középárfolyama 42.19 volt, a kártyát használva pénzkivételre pedig 41.96. Tehát a veszteség csak fél százalék az árfolyamon, s további cirka 1 a magyar tranzakciós díjon. A WU-nál, banki átutalásnál sokkal olcsóbb, s készpénzzel sem kell szaladgálni. Ha yuant hoz haza, szarabbul váltják, s ha ott átváltja dollárra, majd itt forintra, szerintem akkor sem jár jobban, plusz akkor hurcibálhat egy halom pénzt fizikálisan.
Karel68
Szia!
OK,köszi! Bocs az értetlenkedésért, de ebben a kisvárosi OTP-fiókban teljesen vakon vannak. Én mutattam meg az ügyintézőnek, hogy van egy Unipay kártyahasználati útmutató az OTP saját honlapján…Közben találtam Unionpayes ATM pénzfelvét videót a Youtube-on, valóban lehet 6 karaktert beírni. A cash szállítást már kizártuk, az elég kockázatos. Menni fog, köszi a segítséget!
Üdv: Karel
Karel68
Hello Liping!
Nos, a fiatalember hazaérkezett a 2 évnyi tanárkodás után, kisebb kínokat megélve végül is a Western Unionnal utaltatta haza a cég a megtakarítását. Ez jó ötletnek bizonyult, mert a Unionpay-es kártyája bizony nem működik egyik OTP-s ATM-ben sem. A hatjegyű kódot fogadja, de a „nem engedélyezett tranzakció” hibaüzenettel megakad a dolog. Hívtuk, majd írtunk a Unionpay Hungary helpdesk-nek, azok most matekolnak, hogy mi lehet a gond. Szerintem – másra nem tudok gondolni – nem engedélyezett a Kínán kívüli használat. Shenzhenben működött, viszont Malajziában sem, de aztán a kínai bank azt mondta, hogy minden oké. Hát nem. Szerencsére „csak” 4400 RMB ragadt be a kártyán, most azt várjuk, hogy a UNIONPAY-Hu valamit kitalál a dologra. Ha nem lesz nem lesz itthon megnyugtató megoldás, akkor keresek valakit, aki épp itthon van, de megy vissza Kínába, aztán majd a kártyát vele kijuttatva, hazautaltatjuk az ott az ATM-ből kivarázsolt cash-t. Jelenleg tt tartunk, de azért köszi a segítséget. Esetleg ha valaki olvassa és éppen visszautazik Kínába, és bevállalná a fentebb leírt segítséget, azt megköszönöm!
Üdv: Karel
Liping
@Karel68: Szia!
A kínai kártyán nem lehetett aktiválva a külföldi használat. Azért is nem működött Malajziában sem. Most már külön kérés nélkül is jellemzően olyat adnak, ami működik külföldön is, de érdemes lehet a bankban rákérdezni, hogy biztosan aktiválva van-e – mármint Kínában, ami nektek már nem opció.
Karel68
Szia!
Igen ez volt a baj, a bankban nem értették meg egymást, hogy ki mit akar. Így most beragadt 4800 RMB a kártyán, amit itthon nem tudunk levenni. Ha valaki esetleg többször jár kint és jön haza rendszeresen, az szeretném megkérni, hogy a csonkakarel@gmail.com címre dobjon egy jelzést, hátha meg tudjuk oldani a pénzfelvételt a kártya kijuttatásával, itthoni HUF-ra cserével. Előre is köszi és Neked is az eddigi segítséget!
Üdv: Karel
Karel68
Szia!
Köszönöm a szakmai tanácsokat, a kártyára beragadt pénzt megszereztük, egy ismerős ment egy hétre egy szervezett körútra, így ő ki tudta venni az ATM-ből, szóval megoldódott. Legközelebb már okosabb lesz mindenki!
Üdv!
Karel