40 éves a kínai reform és nyitás
1978-ban, már négy évtizede esett meg, hogy a maói őrület után a hatalmi harcokból Deng Xiaoping került ki győztesen. Deng korábban is piaci elhajlásairól volt hírhedt, s erre Kína legfőbb vezetőjeként sem cáfolt rá: intézkedéseinek hatására az évtizedekig az éhezés határain egyensúlyozó ország néhány éven belül gabonaexportőrré vált*, s az ipar átalakításával párhuzamosan egy robbanásszerűen előretörő üstökössé.
A 40 év – melyből cirka 15 felett bábáskodott annak atyja – teljesen átformálta Kínát, ma már a világgazdaság második legerősebb szereplője, az életszínvonal alapján pedig már egy szerény jólét is kialakulóban van (természetesen nagy jövedelmi különbségek mellett).
Bár a megállíthatatlannak tűnő, mesterségesen fékezett növekedés kora már bőven elmúlt, s a gazdaság további menedzselése nem kis kihívás elé állítja a döntéshozókat, Kína az utóbbi évek búskomor jóslatai ellenére még nem omlott össze, ami persze nem jelenti azt, hogy nem is fog. Az jól látszik, hogy gőzerővel dolgoznak a megoldáson, ennek részeként épül az új selyemút, amely, ha jól sikerül (erre nézve is vannak kételyek, de messze még a dolog kifutása), sikeresen kötheti le Kína mostanra sok esetben feleslegessé vált erőforrásait. A nagyobb cél, a termelés átállítása a magasabb hozzáadott értéket képviselő iparágakra ekkora méretekben határozottan nem kis dió, de részleges sikerekről egyértelműen lehet beszélni, elég ha megvizsgáljuk a kínai export összetételének változásait.
A négy évtized részletes leírásáról most eltekintenék, mert ehhez egy teljes cikksorozat kéne, ellenben az érdeklődőknek ajánlom a Youtube-ot, az esemény tiszteletére rengeteg részletes, több részes videó is készült – részben kínai állami médiumok által, ezeket illik némi kritikával fogadni, de akadnak kvázi független beszámolók is.
A hongkongi South China Morning Post egy apró, két perces szösszenetét linkelem, amely ad egy nagyon vázlatos összegzést.
_____________________________________________
* a javuló anyagi helyzetben a fogyasztás is nagyságrendekkel megugrott, így a mezőgazdasági önellátás, különösen az állati eredetű termékek esetében már a múlté.
21 hozzászólás
MAXVAL bircaman közíró
A lényeg: a kínai nép sikeresen vette az akadályt, ellenállt a külföldről irányított agressziónak, nem engedte az ország gyarmatosítását.
A kulcspont 1989, amikor a kínai nép sikeresen leverte párezer idegen ügynök puccskísérletét, lásd Tienanmen téri „vérengzés”, a nyugati gyarmatosítók csicskásainak leverését kemény kézzel.
Ha ez nem sikerült volna, ma Kína helyén 20-25 kisállam lenne, mindegyik a nyugati tőke diktátuma alatt, perverz „jogokkal”, katonai megszállással, s az életszínvonal a mai ötöde lenne.
Liping
1989 nem idegen hatalmak puccskísérlete volt, hanem naiv egyetemisták felkelése (akik elképzelhető, hogy kaptak támogatást külföldről is, de ezt legfeljebb az események váltották ki, nem a külföld az eseményeket).
Az valóban sanszos, hogy a nyugati típusú demokrácia beköszönte esetén nem ezt az utat járta volna be a gazdaság fejlődése, de ezt sem varrnám a demokrácia nyakába, sokkalta inkább Kína sajátságos helyzete az indok.
Tiananmenről írtam valamit:
szecsuan.blog.hu/2014/06/04/junius_4_a_tiananmen_-teri_esemenyek_25_evforduloja
chrisred
@maxval balcán bircaman: Helyesen: a kínai kommunista párt állt eddig ellen sikeresen annak, hogy a kínai polgárok a kezükbe vegyék az országuk irányítását. De a cenzúra, a hatósági terror mind kevés ahhoz, hogy ez a folyamat megállítható legyen, legfeljebb lassítani tudják.
(A kínai embereknek valójában édesmindegy, hogy valójában hány állam területén élnek, a hongkongiak példája mutatja, hogy büszkék és kényesek az autonómiára.)
balcán maxval bircaman
@chrisred:
A folyamat nem a liberálisok szája íze szerint zajlik, senki se akar Kínában liberális demokráciát.
chrisred
@balcán maxval bircaman: A kommunista párt nem akar polgári szabadságjogokat, ez nem meglepő. De előbb-utóbb nem lesz más választásuk, kialakulóban van a polgári középosztály, aminek a tagjai először anyagilag függetlenednek az állami köldökzsinórtól, majd a közéleti jogokat is követelni fogják.
balcán maxval bircaman
@chrisred:
Semmi gond ezzel, míg az állam bivalyerős.
chrisred
@balcán maxval bircaman: Ez olyan fogalom, amit sokféleképpen lehet értelmezni. Az illiberális világképben az az állam ereje az alattvalók feletti hatalom szintjét jelenti, a polgári társadalomban meg azt, hogy milyen hatékonyan járul hozzá a polgárok érdekeinek megvalósitásához.
MAXVAL bircaman közíró
@chrisred:
A lényeg: az állam uralja a társadalmat, mert csak így tud védelmet nyújtani az egyének többségének kevés erőszakos egyénnel szemben. Ne a nagytőke profitéhsége legyen a vezérlő erő, hanem a kisemberek érdeke.
chrisred
@maxval balcán bircaman: Az állam feladata elsősorban az, hogy a polgárokat a közhatalom birtoklóinak önkényétől védje meg. A különböző társadalmi érdekcsoportok közötti érdekütközések során az államnak semlegesnek kell maradnia.
MAXVAL bircaman közíró
@chrisred:
Az állam legyen semleges az erősek és a gyengék harcában? Viccelsz?
chrisred
@maxval balcán bircaman: Ne legyen elfogult egyik irányban sem, mert akkor az állam gyártja az erőseket és a gyengéket, és nem a közösség. Meglepne egyébként, ha ugyanezt az elvet vallanád abban az esetben is, ha azok a gyengébb érdekérvényesítő erővel bíró társadalmi érdekcsoportok mondjuk a nők, a melegek vagy a hajléktalanok lennének.
MAXVAL bircaman közíró
@chrisred:
Az állam képes képviselni mindenkit, a magánérdek nem – utóbbi esetben az erősek, a gazdagok elnyomnak mindenki mást.
A nőket, a hajléktalanokat védeni kell. A „melegeket” meg gyógyítani.
My_name_is_Nobody
@balcán maxval bircaman: Szerintem az állam marad is bivalyerős. Kína egy teljesen sajátságos ország… Igaz egész Ázsia nagyon különleges világ, igaz a mi szemünkkel nézve.
Nem tudom, hogy voltál-e Kíná-ban hosszabb időre… Én voltam. Ha ott kezdjük a demokráciát, hogy tudomásul veszem, hogy az én időm ugyanolyan fontos nekem mint a Te időd és akkor haladunk előre, ha tiszteljük egymást és összefogunk, akkor Kíná-ban sokkal nagyobb demokrácia van mint egész Európá-ban.
Gondoljunk csak bele… 1,4 milliárdan vannak… És ez a tömeg gyakorlatilag az ország keleti felén él. Ezt a tömeget kordában kell tartani, irányítani, vezetni kell. Nem lehet elengedni a saját feje után, mert akkor szétesne az egész. Láttam a Fülöp-szigeteken, hogy mit képes csinálni a nyugati „demokrácia”, mekkora káoszt, bűnözést hoz létre. Persze vannak olyan erők amelyeknek pont ez a kifizetődő, a káosz jól jövedelmez. Ezt akarja a kínai kormány elkerülni. Mivel Kína nagyon speciális eset, nem is biztos, hogy való nekik az a liberális demokrácia amelyet itt mi szajkózunk ezerrel. Ők mások… nagyon mások. Nekik van egy több mint 5000 ées történelmük, kultúrájuk és nem fogják azt megtagadni a mi kedvünkért. Nem is szabad, mert akkor már nem Kína lenne, hanem egy gyarmat…
Az egyszerű kínai emberek megélni szeretnének, jobb életet s nem probléma nekik a munka. Baromira nem érdeklik őket ilyesmik, hogy polgári szabadságjog meg ehhez hasonló álszent baromságok. Megélni szeretne, hogy legyen egy normális élete, tudja elindítani a gyerekeit egy normális életútra. Bárhova mennek a világban, ott mindenhol dogoznak s nem avatkoznak bele a politikába. Dolgozni és megélni akarnak. És ami nagyon fontos, hogy úgy képesek valamilyen szinten beleolvadni a helyi társadalomba, hogy megőrzik a kínai mivoltukat.
Mondok egy pár példát…
Pénzrendszer… Nagyon kevés külföldi bankot engedett be a kormány az országba, így igazán kézben tudja tartani a gazdaságot. Van nekik ez a Wechat programjuk. Qrva jó kis progi egyébként 🙂 Ezt össze lehet kapcsolni a saját bankszámláddal és BÁRHOL az országban képes vagy a Wechat-tel fizetni. És a fizetés teljesüléséhez nem órák kellenek, hanem azonnal. Itt pittyen a telefonod, hogy elindult az utalásod és rögtön a másik oldalon pittyen, hogy megérkezett.
Aztán… A kínai kormány nem foglalkozik az utcán saját áruló zöldségesekkel, kifőzdékkel, zokni, ruha vagy bármilyen árusokkal. Nem piszkálja őket, hogy ilyen-olyan áfát, köfát, béfát, ilyen-olyan adót fizessél a kormánynak… Hagyják élni az embereket. Nagyon jól alkalmazzák az „élni és élni hagyni” elvét.
Nyugdíjrendszer… Ha jól tudom akkor a nyugdíjjárulékot az emberek saját maguk válasszák meg, hogy mennyit és mennyi ideig fizetik. Nem vonják le automatikusan a fizuból. Aki min 15 évig fizeti a nyugdíj járulékot az már jogosult nyugdíjra. Persze, minél többet fizettél be minél hosszabb ideig annál magasabb lesz a nyugdíjad.
Születészabályozás…. Tudjuk, hogy volt az 1 gyerek elve, most állítólag a 2 gyerek elve van.. A nyugati média felkapta, hogy milyen kegyetlen, meg adót kell fizetni, stb… A helyzet teljesen más… Ékes példa a hazugságokra. Következőképpen működik a dolog: az 1-2 gyerek politika CSAK városokra érvényes, vidékre nem. Az első/második gyerek úgymond ingyenes, nem kellett adót fizetni utána. Ha 2/3 -dik gyerek után kell csak EGYSZERI adót fizetni és az is csak OPCIÓNÁLIS… Ha van kedved fizetsz, ha nincs kedved akkor nem fizetsz. Persze mindennek megvan a következménye. Ha fizettél akkor kaptál egy huoko-nak nevezett igazolványt s ezzel mehettél állami iskolába. Ha nem fizettél akkor nem kaptál huoko-t s akkor csak fizetős iskolába adhatod a gyereked. Az egyszeri adó is vállalható, ha jól tudom akkor, kb3-4 havi fizetésednek megfelelő összeg. Tehát ha van egy kis megtakarításod akkor simán ki tudod fizetni. De a huoko később is kiváltható, nem kell a gyerek születésekor rögtön kiváltani.
Nem vagyok benne biztos, hogy oda kellene vinni ezt a számunkra értelmezett liberális demokráciát… Nagyon nem…
Azt, hogy az állam szempontjából veszélyes elemeket megpróbálják kiszűrni.. Melyik kormány nem ezt csinálja ? Többé-kevésbé tisztességes módszerekkel. Ott legalább világosan tudod, hogy ha nem viselkedsz megfelelően akkor seggbe rúgnak s az neked jobban fog fájni. Dolgozni kell önmagadért és a társadalomért. Ennyi… Szerintem igen sok tanulnivalónk lenne tőlük…
chrisred
@maxval balcán bircaman: Az állam saját magán kívül senkit nem képes képviselni, de ez nem is baj. Neki csak a kereteket kell biztosítani ahhoz, hogy a társadalom különböző csoportjai képviseletet biztosítsanak maguknak. A nőket és a hajléktalanokat nem kell védeni, megvédik ők magukat, ha ehhez a társadalom biztosítja a megfelelő feltételeket. Hogy a homoszexualitás betegség vagy tulajdonság, ennek eldöntése meghaladja a hozzáértésemet. Mindenesetre, ha betegség is, a társadalomnak csak addig terjednek a lehetőségei, hogy a gyógykezelés lehetőségét megadja. A kényszergyógykezelés társadalomellenes magatartás hiányában nem az európai civilzációhoz méltó.
MAXVAL bircaman közíró
@chrisred:
Amit leírsz, az a liberális államkoncepció. Pont ez az, amit nem akar a kínai nép.
chrisred
@maxval balcán bircaman: Majd kiderül, ha lehetőséget kap arra, hogy választhasson.
My_name_is_Nobody
@maxval balcán bircaman: Hála Istennek, hogy nem akarja! Sokkal nagyobb ott egyáltalán az összefogás, összetartás, akár egyéni akár nemzeti szinten. Olyan mértékben szeretik a HAZÁJUKAT, történelmüket, kultúrájukat, hogy csak tanulhatnánk tőlük. Lehet, hogy a mindennapokban egymás alá tesznek, de nagyon is jól tudják, hogy az összefogásban az erő és ha kell képesek félretenni az egymással szembeni problémáikat és összefogni egy nagyobb probléma megoldásához. A család roppant fontos számukra… Ezt is tanulhatnánk tőlük.
Azt is nagyon jól tudják, hogy az egyéni előrehaladáshoz a másikat is engedni kell érvényesülni. Ez nagyon jól látszik a közlekedésben. Képzelj egy kb 25-30 milliós nagyvárost, qrva sok autóval… Kapaszkodj… Elvétve vannak balesetek. Még úgy is, hogy pl az index használatát eléggé tágan értelmezik 🙂 Nem rohannak ész nélkül, a Q7-es Audi vagy X5-ös BMW -is ugyanúgy közlekedik mint a Fábiá-s emberke. Nem túrják le egymást, nem vágnak be egymás elé s ha valamilyen forgalmi akadály jön elő, pillanatok alatt megoldják. Nincs anyázás, kiabálás, kia f@sza gyerek viselkedés az utcán. Közlekednek… Nem probléma ha a BMW-snek vissza kell tolatnia 10 m-t, hogy a másikat kiengedje… Visszatolat és kiengedi és nem várja el a köszönete. Haladjunk… Azt mondják, hogy persze időnként fordulnak elő balesetek. Én személy szerint még mentőautó szirénát sem hallottam…
chrisred
@My_name_is_Nobody: Eltérő tapasztalataim vannak, igaz, gyalogosként. Zebrán átmenni,még ha zöld is a lámpa, valóságos túlélőtúra.
_Epikurosz_
1st light on the 5th day – tells everything, just open your eyes and see.
My_name_is_Nobody
@chrisred: Igen, ilyenek vannak 🙂 Sok olyasmi van Ázsiá-ban ami európai szemmel furcsa, nehezen érthető. De nem szabad kiragadni dolgokat s csak azok alapján megítélni egy egész országot, mint ahogyan a nyugati tőke teszi önös önző érdekektől vezérelve. Sokkal inkább több időt eltöltve egy országban, megpróbálni egy összképet kialakítani az adott társadalomról. Nekem abszolút pozitív mind a kínai társadalomról, mind a kormányról kialakított képem.
My_name_is_Nobody
@_Epikurosz_: Te most mondani nagyot ???? Lenni primitív paraszt s nem érteni te magasröptű eszmefuttatásod :):):) Lécci a little bit ereszkedni down a mi ignorant level-re s a többi komment nyelvén válaszolni lehetőleg a témával kapcsolatban on our intellectual szintünkön :):)