Koronavírusos gasztro: élesztő
Bizony, a helyzet nem túl rózsás, nemcsak wc-papírt esznek liszttel az emberek ezeken a nehéz, kórokozóktól terhes napokon, de még az élesztőt is felvásárolják. Ahogy olvastam, hallottam, odahaza is, de ez aránylag kevéssé vigasztal.
A legutóbbi, helyzetjelentős posztban még örvendeztem, hogy hiába a pánikvásárló tömeg, az itthoni készletek miatt a liszt ideiglenes eltűnése nem gyűrt le, de akkor még nem gondoltam bele, hogy a kritikus pont nem ez, hanem a mai bejegyzés tárgya. Bármily szomorú, mindössze két zacskó maradt, ami két kiló kenyérhez elegendő. A legutóbbi teszkós rendelés során nem hoztak, s férjem sem talált belőle a Supervaluban. Na szépen állunk!
Bár élesztő alapvetően mindig jó, ha van egy háztartásban, ha nincs ez a kenyérsütés, szökőévente használok el egy 10-es csomagot. Esetleg kettőt. Írországba érve azonban változott a szituáció a helyi pékáruhelyzetre való tekintettel.
Az van ugyanis, hogy mérsékeltebb mennyiségben vannak normális kenyerek, amikből úgy minimum 3 euró egy kiló, illetve akadnak toastkenyerek, amik már kevésbé horrorisztikusak árban, ellenben rendkívül silányak. Az itt töltött idő azért hatott, mert miközben leírtam az előző mondatot, enyhén kicsinyesnek tűnt ezen a tételen rugózni, de eleinte érzékenyebb voltam a helyi kiadásokra. Akárhogy is, végül szereztünk egy kenyérsütőt, roppant kezdetleges és olcsó fajtát, ami ugyanakkor kifejezetten praktikusan és leginkább kényelmesen dolgozik. A ma már nem annyira érdekes ár mellett mindenképp előnye, hogy nem kell állandóan boltba járni, hanem kétnaponta házilag készül a friss cucc. Én ritkán eszek belőle, de családunk másik tagja szendvicseket hord munkába, így fogy.
Ilyesmi kenyerek készülnek nálunk
Szóval a fentiek miatt eléggé lesújtott a hír, hogy a jelek szerint leáll a gyártás, de szerencsére ma férjemet elküldtem hazafelé jövet az arab boltba is, ahol, mit át ad az ég, talált a hiányzó anyagból. Azt nem részleteztem, milyen paramétereknek kellene megfeleljen a kívánt áru, így aztán a több jobb elvén mindjárt fél kilót hozott, bár állítólag tartottak negyedekkorát is. Ja, és az egész egyben van. Bontás nélkül ugyan elvileg kitart jövő év végéig, de ha megkezdem, nem tudom, meddig lesz használható. Még agyalok, miképp próbáljam meg az élettartamát növelni, csak friss élesztő fagyasztásáról hallottam, de talán a szárítottal is működik. Ha igen, akkor cirka fél évre rendben leszünk. Óje!
7 hozzászólás
sellőlány
Tedd egy légmentesen lezárható, gumiperemes csatos üvegbe, és tartsd sötét helyen. Teljesen jó lesz.
Én a tavalyi féléves USA-beli tartózkodásunk alatt sütöttem sokat, főleg ciabattát instanttal (itt nem volt friss élesztő, de találtam egy nagyon jó instantot és egy amerikai olasz pék blogját szuper receptekkel, instant alapon), illetve volt egy hosszabb élesztésű kenyér receptem. Kovászt kétszer próbáltam ott nevelni, de kinyírtam. Később, már itthon magyarázta el hobbipék barátom, hogy mi volt a hiba,de azóta se veselkedtem neki. Ha kell kovász, majd ad. Most még van hozzáférésünk jó kenyérhez 10 perc sétával.
Liping
@sellőlány: kovásszal nem próbálkozom, nekem túl macerás.
Friss élesztőt itt se láttam, de ez se akkora gond, mert az instant tovább bírja. Nekem panaszom a sajátmárkás verziókra sem volt, otthon sem, a dolgukat elvégzik.
sellőlány
@Liping: Állítólag a lengyel boltokban van friss élesztő, meg ott lehet sok más, ízlésvilágunknak megfelelőbb cuccot kapni.
Liping
@sellőlány: nem vagyok benne biztos, hogy itt van olyan, de nem is mondhatnám, hogy ez zavarna, mert így hirtelen a normális ecetet leszámítva (még az ipari, natúrnak is borecetre emlékeztető mellékíze van, amit nem állok) szerintem mindent kapni.
sellőlány
@Liping: 😀 Hát igen. Bár mivel nem kizárólag magyaros konyhán élünk, nekem sosem volt gond ezek hiánya, ha külföldön éltem. De azért persze felvillanyoz egy-két ilyen bolt, ha belebotlok pár hét/hónap után. (Ahogy nézem, ez felétek a Breadski Brothers – milyen vicces név!). Nekem az instant élesztő sokáig csak azért volt mumus, mert amit addig próbáltam gyomorsavat csinált és hamar kiszáradt tőle a produktum. De aztán némi utánajárással kiderült, van olyan fajta, ami természetebb, és a titok nyitja még az előkelesztés. Ha már gasztrobejegyzés ez a mostani, tekintsd el ezt a kis kitérőt. 🙂
PinkSky
@sellőlány: Szia! Leírnád, hogy mi volt a hiba a kovásszal, mert nekem is sikerült már kétszer megölni kb. a 3. vagy a 4. napon. Köszi!
sellőlány
@PinkSky: Szia, amit ő fotóim alapján mondott. Nekem is a 3-4 nap volt a kritikus. (én egy francia pék leírását követtem, mint egy dogmát) Túl meleg volt a helyiségben, ezért hamarabb erjedt, ezért több etetésre lett volna szüksége. Ha pukli lelapul a kovászon, az már rossz jel. Ha meg már jön az acetonszag, akkor kész, vége. A másik a túlzott higiénia, amit a recept előírt. Nem kell mindig mindent fertőtleníteni kovászkészítés előtt. És átküldte ezt:
kovaszlabor.blog.hu/2018/07/19/igy_neveld_a_kovaszodat