Fengjie vs. Xianning

Most már kicsivel több mint három hete annak, hogy megérkeztem Hubei tartományba, így ideje egy könnyed összehasonlításnak az eddigi benyomások alapján. Miután ez azért még nem egy igazán hosszú idő, így könnyedén előfordulhat, hogy a véleményem részben változik majd. Ennek érzékeltetésére valamikor később újra nekifutok majd a témának, immár tapasztalatokkal gazdagabban.

Úgy tartom észszerűnek, ha kategorizálva mondok ítéletet, hiszen nagyon különböző városokról beszélünk, így általánosságban nem érdemes őket összehasonlítani.

Természeti környezet

Ez az a kategória, ami teljesen az adottságokon múlik, s amit befolyásolni még Kínában is nagyon nehéz. Kétségtelen, hogy ha a politikai szándék megvan, itt nincsenek lehetetlenek, s egy hegyes-völgyes tájat is síkvidékké tudnak rombolni. Fordítva már némiképp bonyolultabb, ezt elismerem.

WP 20130420 003

Fengjie a Jangce-mentén, annak is híresen szép részén, a Három Szoros vidékén fekszik, ennek megfelelően a táj lélegzetelállító. Xianning ebben a versenyben mindenképp hendikeppel indul, s még a legjóindulatúbb, legelfogultabb lokálpatrióták sem hihetik azt, hogy az előbbi mellett labdába rúghat.

Lakhatási körülmények

Hogy itt mennyire nem vitték túlzásba a takarítást, azt már kiveséztük. Bár Fengjieben a szállásomat tisztán bocsátották a rendelkezésemre, a körülmények ennek ellenére a mostani hely oldalára billentik a mérleget.

Munkahely, diákok

Bár itt nem teljesen fair az összevetés, miután az egyik közép-, a másik meg felsőfokú tanintézmény, a diákokkal itt sokkal könnyebb dolgom van. Lényegesen magasabb az előképzettségük, tudnak viselkedni az órákon, s még valami érdeklődés is fellelhető bennük a tananyag iránt.
Fengjiei ténykedésemet nagy mértékben ellehetetlenítették a hatalmas osztálylétszámok, s ettől nem függetlenül az is, hogy nagyon nehéz volt rendet tartani. (80 csivitelő kisgyerek közt nem egyszerű, aki nem hiszi, járjon utána.)
A munkahelyi körülmények tekintetében is jobbak a viszonyok itt. Van saját printerem, s az irodám is lényegesen jobban felszerelt. Csak hárman osztozunk rajta, nem 40-en. Így sokkal egyszerűbb az órákra felkészülni, ha bármit nyomtatni vagy másolni kell, az nem igényel utánajárást.

Város

Fengjie sokkal kisebb, mint Xianning, ennek megfelelően a lehetőségek valamivel szűkebbek odaát. Ugyanakkor a távolságok is sokkal barátságosabbak, s könnyen áttekinthető a település. Xianningnek egész kis részét ismerem, s ez csak részben írható az eddigi itt töltött rövid idő számlájára, egyszerűen jóval nagyobb annál, amit könnyedén be lehetne járni. A méretkülönbségekből adódóan a szolgáltatóipar sokkal fejlettebb, a bevásárlóközpontok nagyobbak, a kínálat szélesebb. Az életszínvonal is magasabb, ennek látható jelei is vannak: több a menő autó, s a divat is jobban áthatja a ruházkodást.

Árak

Fengjie olcsóbb. Xianningben a szolgáltatások árai magasabbak, itt egy buszjegy 1.5 yuan, Fengjieben 1 yuan. A taxik viteldíjai is magasabbak.

Konyha

Bár itt sem főznek rosszul, a szecsuáni konyha azért nagyságrendekkel jobb. Erre már egyáltalán nem erősek a kaják – bár néhány, Zhejiang tartományból, még keletebbről származó diákom szerint igen, ajánlom nekik a hot-potot, ha ez erős -, s az ízvilág is eltérő. Az édesvízi halak gyakorta kerülnek a tányérra, ahogy a béka sem ritka csemege. A hubeii specialitás, a reganmian (szó szerinti fordításban: erős száraztészta) kimondottan vacak.
Ez a kategória ugyan erősen szubjektív, de a nyertese nálam magasan Fengjie.

Összegzés

Mint az egyes szempontok alapján is látható, nem igazán lehet egyszerűen ítéletet mondani. Azt nem bántam meg, hogy ezúttal idejöttem, ezt is ki kell próbálni. Ha még lesz a jövőben kínai munkavállalásom (nem a következő tanévben, az már eldőlt, hogy ezután hazamegyek), azt meg valószínűleg egy harmadik vidéken ejtem majd meg. Kína hatalmas, óriási különbségekkel, ha tehetjük, érdemes mindenbe egy kicsit belekóstolni. 

Hozzászólnál Facebook fiókkal?

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük