Sabah

Malajzia két részre osztható, Nyugat- és Kelet-Malajziára. Előző a Maláj-félszigeten, az Indokínai-félsziget déli nyúlványán fekszik, Thaiföldtől délre. A valamikor Malajának hívott részen él a lakosság zöme, ott található a főváros, Kuala Lumpur és elsősorban erre a részre gondol mindenki, ha Malajziáról beszél.

 malaysia_map.jpg

Kelet-Malajzia Borneó szigetének északi részén terül el, Nyugat-Malajziától több száz kilométernyi tenger által elválasztva. Borneó hatalmas, a bolygó harmadik legnagyobb szigete. Három ország, Indonézia, a törpeállam Brunei és Malajzia osztozik rajta.

 

Ez az első látásra is feltűnően szedett-vedett államszövetség jelen formában a briteknek köszönheti a létét, akik gyarmatosították Malaját (a déli csücsöknél fekvő szigetállammal, Szingapúrral együtt), s Borneó északi felét is. A függetlenedés után így adta magát, hogy a volt brit kolóniák egy államba tömörüljenek. Szingapúr rövidesen elhagyta az államszövetséget, Brunei pedig eleve nem is csatlakozott, a nyolcvanas évekig brit uralom alatt maradt.

 

Kelet-Malajzia merőben eltér a nyugati résztől. Ritkán lakott, javarészt dzsungel borította vidék páratlan állatvilággal. Két szövetségi állam alkotja: nyugaton Sarawak (ejtsd: szárává), keleten pedig Sabah (ejtsd: szábá). Bár Malajzia részét képezik, történelmileg semmi közük a szárazföldi részekhez, s nagy fokú autonómiával rendelkeznek. A helyiek védelmében a nyugat-malajziak nem költözhetnek keletre, s szigorú idegenrendészeti szabályok vonatkoznak rájuk, a látogatásuk a külföldiekhez hasonlóan időben limitált keretek közé van szorítva.

 

maps-of-sarawak1.jpg 

 

Sabah és Sarawak egyaránt önálló határőrizetet tart fenn, egyikből a másikba, vagy a nyugati részekből való utazáskor külön-külön pecsételnek az útlevélbe. Most Sabah-s pecsétet kaptunk, de egy Sarawak nyugati felébe való közúti utazás (amely az úthálózat és az országhatárok sajátosságai miatt Brunei kétszeri érintésével is együtt jár) a már beszerzett itteni mellett további öt pecséttel járna (- visszaútra szintén).

 

wp_20160204_19_37_56_pro.jpg

 

Míg a malajziai olajkitermelés központja Sarawak, Sabah kevésbé iparosodott, s a Borneóra irányuló turizmus központja. A székhely, Kota Kinabalu nagyváros, mintegy hatszázezer ember lakja, a sarawak-i Kuching után a sziget második legnagyobb települése. A város jellegge ennek ellenére kellemes, s főleg a kínai magasépületek után barátságos, családias, legfeljebb 4-5 emeletekkel. A forgalom is visszafogott, s a levegő is tiszta. Brit kolóniaként baloldali közlekedés van, az üzemanyagárak pedig eszméletlenül nyomottak. 1 liter benzint fajtától függően 1.3-1.9 ringgit között mérnek, vagyis az olcsóbbak még száz forintba sem kerülnek.

 wp_20160203_17_03_23_pro.jpg

A lakosság összetétele vegyes, amiben nagyon elüt Nyugat-Malajziától az az indiaiak hiánya. Itt KK-ban egyáltalán nincsenek, vannak helyettük viszont helyi dajakok, borneói őslakosok. A malájoknál némileg sötétebb bőrűek, s feltűnően nem muszlimok. A népek zöme természetesen maláj, de mintegy egynegyedük itt is kínai, akik nagyon szépen beszélik a mandarint. A feliratok is tanúskodnak a multikultiról: a maláj mellett a legtöbb helyen kínaiul is kinn van minden, ahogy az angol is sűrűn előfordul. Nyugat-Malajziától eltérően sokkal jobban beszélik az angolt, bár ebbe belejátszhat, hogy KK turistaövezet.

 wp_20160203_06_53_32_pro.jpg

Nyugat-Malajziától nem voltam elbűvölve, de Sabah határozottan barátságos hely. Az árak nagyon kellemesek, a kínai árakhoz hasonlóak, importcikkek terén pedig nagyságrendekkel olcsóbb, mint Kína. Belejátszhat ebbe a mindössze 6%-os ÁFA is.

jungle-borneo.jpg

Sabah-i dzsungel (fenn), a kicsivel több mint 4000 méteres Mt. Kinabalu emblematikus csúcsa (lenn)

mount-kinabalu-national-park-54276.jpg 

 

Sabah-ba el kell látogatni, ha van rá lehetőség. Sokkalta inkább ide kell jönni, mint Malajába. 

Hozzászólnál Facebook fiókkal?

2 hozzászólás

  • sellőlány

    Azon gondolkodom, össze lehet-e hasonlítani Malajzia két részét? Összesen 23+6 napot töltöttünk a maláj félszigeten (utóbbi 6-ot Szingapúrban). KL-on és környékén kívül láttuk a „nemzeti parknak” nevezett őserdőt, bejártuk a Cameron Highlands egy részét, Melakát és környékét, Georgetown-t és a Penang sziget egy részét. Malaya keleti partjára sajnos végül nem jutottunk el, de majd legközelebb. Minket lenyűgözött ez a sokrétű kultúra és a mesés tájak, de főleg Penang és KL volt ránk nagy hatással. Ha az ember KL-ban vagy Melakában nem realizálja a kínai kultúra szerves jelenlétét és fontosságát a maláj kultúrában, akkor Penangban biztosan. A Chinese Jetty-k, régi shopehouse-ok egyedülálló módon képeznek hidat a múlt és jelen között. A kínai kultúra még ma is szerves részét képezi az emberek felfogásának, többgenerációs családok képviselnek márkákat, brandeket, gyakorlatilag ugyanazon a címen évtizedek, ha nem évszázadok óta. De ez ugyanúgy igaz a hindu és a muszlim kultúrára is. Minél több időt töltöttünk ott, annál inkább a bőrünk alá mászott ez az élmény, annyira természetessé vált a multikulti és az egymás felé tanúsított magasfokú tolerancia. Mi ahogy írtam, végül nem jártunk Sabah-n, de nem tudom elképzelni, hogy összhatásában überelni tudná Malayá sokszínűségét. Maximum ugyanúgy elvarázsolna, csak másképp.

  • Liping

    @sellőlány: Melakkát szerettem, de máskülönben nem voltam elbűvölve Malajától. Ebbe persze némiképp belejátszhatnak a körülmények is, amik nem tettek túlságosan fogékonnyá, de nekem annyira nem jött be. Sabah sokkal jobb. 🙂

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük